Skip to content

709 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block832
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,232
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
48%
Improvement Value:$118,400
52%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,141+5.2%
2024$3,936-5.9%
2023$4,183+0.4%
2022$4,165+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 13767, Page 1383

Property Built

Built

Year Built: 1920