Skip to content

707 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2005

Property Information

Block832
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F4G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,358
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
46%
Improvement Value:$147,000
54%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,667+5.5%
2024$4,424+1.1%
2023$4,377+0.5%
2022$4,356+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5740, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1928