Skip to content

712 Anthony AvenueToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Date
May 31, 1994

Property Information

Block832
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,288
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
37%
Improvement Value:$200,800
63%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,824+5.2%
2024$5,536+21.4%
2023$4,562+0.4%
2022$4,542+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5169, Page 583