Skip to content

711 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1928

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
May 14, 2018

Property Information

Block832
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,035
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
61%
Improvement Value:$69,300
39%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,247+5.2%
2024$3,086-4.9%
2023$3,246+0.4%
2022$3,232+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft1,035DeedBook 17119, Page 1391Recorded5/18/2018

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12805, Page 961

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 10782, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1928