Skip to content

77 Beach WayLavallette, NJ 08735

Built 1940

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 10, 2004

Property Information

Block921
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
78%
Improvement Value:$107,100
22%
Total Assessment$491,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,943+5.2%
2024$8,501+4.7%
2023$8,121+0.4%
2022$8,086+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 12401, Page 668

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4551, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1940