Skip to content

59 Beach WayLavallette, NJ 08735

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block921
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,056
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
64%
Improvement Value:$213,900
36%
Total Assessment$597,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,888+5.2%
2024$10,350+8.7%
2023$9,524+0.4%
2022$9,482+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 5632, Page 249

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4566, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1943