Skip to content

75 Beach WayLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2016

Property Information

Block921
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description3F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage2,060
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
50%
Improvement Value:$400,200
50%
Total Assessment$802,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,608+5.2%
2024$13,886-4.6%
2023$14,552+0.4%
2022$14,488+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 3916, Page 767