Skip to content

55 Beach WayLavallette, NJ 08735

Built 2003

Last Sale Price
$762,500
Last Sale Date
May 21, 2012

Property Information

Block921
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class21
Description3F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage2,337
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
40%
Improvement Value:$591,000
60%
Total Assessment$993,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,083+5.2%
2024$17,189+8.7%
2023$15,807+0.4%
2022$15,737+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$762,500
DeedBook 15239, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 2003