Skip to content

127 Kittiwake AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1966

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Nov 19, 1997

Property Information

Block936
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage1,056
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
60%
Improvement Value:$231,700
40%
Total Assessment$573,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,447+5.2%
2024$9,931+14.9%
2023$8,642+0.4%
2022$8,604+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5527, Page 733

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5082, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1966