Skip to content

132 Island View DriveLavallette, NJ 08735

Built 2018

Last Sale Price
$27,500
Last Sale Date
Jul 2, 1971

Property Information

Block936
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage2,719
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
38%
Improvement Value:$580,800
62%
Total Assessment$940,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,132+5.2%
2024$16,285+13.8%
2023$14,314+0.4%
2022$14,251+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook NaN, Page NaN