Skip to content

136 Island View DriveLavallette, NJ 08735

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2019

Property Information

Block936
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage960
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
80%
Improvement Value:$88,900
20%
Total Assessment$448,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,174+5.2%
2024$7,770+4.7%
2023$7,422+0.4%
2022$7,390+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 4308, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1965