Skip to content

128 Island View DriveLavallette, NJ 08735

Built 1965

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Aug 20, 2003

Property Information

Block936
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage960
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
63%
Improvement Value:$200,800
37%
Total Assessment$542,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,884+5.2%
2024$9,396+10.8%
2023$8,479+0.4%
2022$8,442+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 11663, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1965