Skip to content

3227 Keith LaneLavallette, NJ 08735

Built 1965

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block936
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage960
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
63%
Improvement Value:$209,400
37%
Total Assessment$569,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,369+5.2%
2024$9,856+15.8%
2023$8,514+0.4%
2022$8,477+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft960DeedBook 19633, Page 1892Recorded3/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1965