Skip to content

123 Kittiwake AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2007

Property Information

Block936
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage960
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
64%
Improvement Value:$194,400
36%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,768+5.2%
2024$9,285+17.0%
2023$7,938+0.4%
2022$7,903+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 3774, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1958