Skip to content

238 First AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2003

Last Sale Date
May 10, 2007

Property Information

Block980
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,128
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
46%
Improvement Value:$334,600
54%
Total Assessment$619,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,283+5.2%
2024$10,725-3.4%
2023$11,105+0.4%
2022$11,056+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14157, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$17,750
DeedBook 11037, Page 343

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 4684, Page 337