Skip to content

2060 Bay BlvdSeaside Heights, NJ 08751

Built 1954

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Jul 27, 1976

Property Information

Block985
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class16
Description2-1F 0704
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage704
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
72%
Improvement Value:$111,500
28%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,220+5.2%
2024$6,863+16.3%
2023$5,899+0.4%
2022$5,873+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 3543, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1954