Skip to content

317 First AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Mar 4, 1985

Property Information

Block985
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,624
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
40%
Improvement Value:$417,500
60%
Total Assessment$692,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,610+5.2%
2024$11,987+10.4%
2023$10,862+0.4%
2022$10,814+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 4286, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1950