Skip to content

308 Durborow AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2007

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 15, 2001

Property Information

Block985
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,863
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
31%
Improvement Value:$611,900
69%
Total Assessment$886,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,150+5.2%
2024$15,352+9.0%
2023$14,081+0.4%
2022$14,019+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 10436, Page 517

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 3865, Page 11