Skip to content

305 First AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2005

Property Information

Block985
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,489
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
57%
Improvement Value:$207,400
43%
Total Assessment$482,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,535+5.4%
2024$8,100+4.4%
2023$7,761+0.5%
2022$7,726+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4393, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1960