Skip to content

15 Diane LaneSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block992
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage3,004
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,000
55%
Improvement Value:$399,600
45%
Total Assessment$886,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,145+5.2%
2024$15,347+8.9%
2023$14,096+0.4%
2022$14,034+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$829,000
DeedBook 14091, Page 1301