Skip to content

19 Diane LaneSeaside Heights, NJ 08751

Built 1964

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block992
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,182
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$541,000
69%
Improvement Value:$241,900
31%
Total Assessment$782,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,257+5.2%
2024$13,552+25.6%
2023$10,787+0.4%
2022$10,739+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,075,000
Sq Ft2,182DeedBook 19535, Page 620Recorded11/13/2023

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4130, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1964