Skip to content

55 Buckingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block13101
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SFZ2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,887
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
53%
Improvement Value:$276,300
47%
Total Assessment$582,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,294+3.9%
2024$7,017+4.0%
2023$6,745+1.4%
2022$6,652+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000
Sq Ft1,887DeedBook 17538, Page 1041Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 13209, Page 677

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 11084, Page 922

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4911, Page 605

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 4814, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1970