Skip to content

65 Buckingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2012

Property Information

Block13101
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,045
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
46%
Improvement Value:$364,300
54%
Total Assessment$670,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,864+4.0%
2024$7,565+4.0%
2023$7,272+1.4%
2022$7,172+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 5359, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1970