Skip to content

51 Buckingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 15, 2008

Property Information

Block13101
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,098
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
40%
Improvement Value:$459,700
60%
Total Assessment$766,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,321+3.9%
2024$8,967+4.0%
2023$8,620+1.4%
2022$8,501+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 14143, Page 1554

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 12207, Page 452

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5442, Page 934

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 5412, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1970