Skip to content

37 Chelsea RoadJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 5, 2017

Property Information

Block13101
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,604
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
58%
Improvement Value:$223,700
42%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,984+3.9%
2024$6,719+4.0%
2023$6,459+1.4%
2022$6,370+1.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 16707, Page 1149Recorded4/11/2017

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 16572, Page 75Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 13762, Page 760

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5413, Page 673

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4626, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1970