Skip to content

499 Brewers Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block13301
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page133

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,848
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,000
47%
Improvement Value:$364,200
53%
Total Assessment$687,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,899+3.9%
2024$9,523+4.0%
2023$9,154+1.4%
2022$9,028+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10128, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 2000