Skip to content

360 Butterfly RoadJackson, NJ 08527

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2006

Property Information

Block15301
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage14.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$859,200
33%
Improvement Value:$1,727,200
67%
Total Assessment$2,586,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,322+3.6%
2024$33,145+3.4%
2023$32,058+1.4%
2022$31,606+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5448, Page 827