Skip to content

16 Taylor LaneJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 15, 2024

Property Information

Block14601
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,254
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
32%
Improvement Value:$240,100
68%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,999+4.0%
2024$4,809+4.0%
2023$4,623+1.4%
2022$4,559+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,254DeedBook 19663, Page 398Recorded4/22/2024

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 16867, Page 1433Recorded9/12/2017

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5101, Page 826

Property Sale

SaleMulti
$137,859
DeedBook 4826, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1989