Skip to content

41 Baltusrol DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block14904
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,201
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
29%
Improvement Value:$399,300
71%
Total Assessment$559,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,683+4.0%
2024$8,353+4.0%
2023$8,030+1.4%
2022$7,919+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,201DeedBook 17207, Page 699Recorded8/14/2018

Property Sale

Sale
$276,295
DeedBook 10182, Page 1795

Property Built

Built

Year Built: 2000