Skip to content

19 Pine Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Oct 27, 2015

Property Information

Block15102
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,166
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
31%
Improvement Value:$347,500
69%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,587+3.9%
2024$8,261+4.0%
2023$7,941+1.4%
2022$7,831+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft2,166DeedBook 16250, Page 1780Recorded11/25/2015

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 15275, Page 100

Property Sale

Sale
$246,675
DeedBook 10294, Page 1785

Property Built

Built

Year Built: 2001