Skip to content

17 Hummingbird WayJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Sep 2, 1997

Property Information

Block15501
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,992
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,600
49%
Improvement Value:$344,400
51%
Total Assessment$681,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,906+3.5%
2024$8,606+3.2%
2023$8,336+1.3%
2022$8,226+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5501, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 5231, Page 991