Skip to content

14 Skylark DriveJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Feb 13, 2001

Property Information

Block15501
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,206
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,000
40%
Improvement Value:$469,200
60%
Total Assessment$786,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,918+3.5%
2024$10,550+3.2%
2023$10,219+1.3%
2022$10,084+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 10320, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$90,200
DeedBook 5234, Page 39