Skip to content

6 Skylark DriveJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$371,250
Last Sale Date
Dec 30, 2010

Property Information

Block15501
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,065
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,000
41%
Improvement Value:$458,300
59%
Total Assessment$775,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,280+3.5%
2024$8,967+3.2%
2023$8,686+1.3%
2022$8,571+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$371,250
DeedBook 14808, Page 809

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 11326, Page 1255

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5353, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5167, Page 739