Skip to content

8 Skylark DriveJackson, NJ 08527

Built 1994

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block15501
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description2SFL
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,072
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,000
40%
Improvement Value:$481,900
60%
Total Assessment$798,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,635+11.6%
2024$9,528+3.2%
2023$9,229+1.3%
2022$9,107+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500
Sq Ft2,072DeedBook 17677, Page 358Recorded11/12/2019

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5270, Page 525

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5167, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1994