Skip to content

2 Hummingbird WayJackson, NJ 08527

Built 1992

Last Sale Date
Dec 12, 2002

Property Information

Block15502
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,116
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,000
40%
Improvement Value:$425,700
60%
Total Assessment$709,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,338+3.5%
2024$9,990+3.2%
2023$9,676+1.3%
2022$9,549+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 11175, Page 483

Property Sale

Sale
$149,880
DeedBook 5090, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1992