Skip to content

3 Inverness LaneJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block19910
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,308
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
26%
Improvement Value:$450,500
74%
Total Assessment$611,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,937+3.9%
2024$8,598+4.0%
2023$8,265+1.4%
2022$8,151+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$397,500

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 16959, Page 400Recorded12/5/2017

Property Sale

Sale
$347,376
DeedBook 11286, Page 1103

Property Built

Built

Year Built: 2003