Skip to content

17 Inverness LaneJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block19910
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,037
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
29%
Improvement Value:$381,600
71%
Total Assessment$540,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,480+3.9%
2024$8,158+4.0%
2023$7,842+1.4%
2022$7,734+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$499,900
Sq Ft2,037DeedBook 19234, Page 1147Recorded11/25/2022

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,037DeedBook 16834, Page 1314Recorded8/11/2017

Property Sale

Sale
$313,735
DeedBook 11416, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 2003