Skip to content

37 Inverness LaneJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2012

Property Information

Block19910
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,129
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
29%
Improvement Value:$390,700
71%
Total Assessment$551,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,740+3.9%
2024$8,408+4.0%
2023$8,083+1.4%
2022$7,971+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 14888, Page 298

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 13809, Page 1389

Property Sale

Sale
$340,080
DeedBook 11189, Page 1517

Property Built

Built

Year Built: 2002