Skip to content

39 Inverness LaneJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block19910
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,680
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
33%
Improvement Value:$324,700
67%
Total Assessment$485,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$6,935+2.6%
2020$6,758+2.5%
2019$6,595+1.7%
2018$6,483+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,680DeedBook 19563, Page 1528Recorded12/19/2023

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 16737, Page 854Recorded5/15/2017

Property Sale

Sale
$274,222
DeedBook 11840, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 2003