Skip to content

29 Inverness LaneJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Mar 30, 2004

Property Information

Block19910
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,950
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
25%
Improvement Value:$476,500
75%
Total Assessment$636,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,386+3.9%
2024$9,992+4.0%
2023$9,605+1.4%
2022$9,472+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$387,500
DeedBook 12015, Page 251

Property Sale

Sale
$333,153
DeedBook 11087, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 2002