Skip to content

98 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$404,933
Last Sale Date
Jan 28, 2004

Property Information

Block19910
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,618
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
28%
Improvement Value:$422,100
72%
Total Assessment$582,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,480+4.0%
2024$9,120+4.0%
2023$8,767+1.4%
2022$8,646+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$404,933
DeedBook 11912, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 2003