Skip to content

152 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block19910
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,792
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,400
33%
Improvement Value:$330,800
67%
Total Assessment$496,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,713+3.9%
2024$7,420+4.0%
2023$7,133+5.1%
2022$6,784+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 18130, Page 1767Recorded10/29/2020

Property Sale

Sale
$219,219
DeedBook 11156, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 2002