Skip to content

144 White RoadJackson, NJ 08527

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block21401
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description1SALR
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,099
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,200
43%
Improvement Value:$380,800
57%
Total Assessment$663,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,825+3.6%
2024$7,553+3.3%
2023$7,308+1.4%
2022$7,208+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft3,099DeedBook 20047, Page 168Recorded6/19/2025

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft1,505DeedBook 19528, Page 1549Recorded11/3/2023

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 10700, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 5296, Page 287

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5146, Page 447