Skip to content

40 Claridge DriveJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 17, 2017

Property Information

Block6201
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SFL
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,176
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,300
39%
Improvement Value:$506,900
61%
Total Assessment$831,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,000+5.7%
2024$9,460+6.1%
2023$8,914+1.4%
2022$8,790+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,176DeedBook 16752, Page 1Recorded5/30/2017

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5692, Page 653

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5025, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1972