Skip to content

4 Dunbarton RoadJackson, NJ 08527

Built 1973

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 24, 2003

Property Information

Block6201
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,466
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,000
41%
Improvement Value:$491,100
59%
Total Assessment$834,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,657+3.9%
2024$11,215+4.0%
2023$10,780+1.4%
2022$10,631+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 11573, Page 1951

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5720, Page 70

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 5460, Page 571

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4977, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1973