Skip to content

6 Holly Hill CourtJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block6602
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,768
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,200
48%
Improvement Value:$349,200
52%
Total Assessment$667,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,217+5.4%
2024$8,746+4.0%
2023$8,407+1.4%
2022$8,291+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 16923, Page 1016Recorded10/31/2017

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4673, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1985