Skip to content

4 Briarwood CourtJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block6602
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,920
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,200
51%
Improvement Value:$304,800
49%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,897+4.0%
2024$7,597+4.0%
2023$7,303+1.4%
2022$7,202+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft1,920DeedBook 19792, Page 986Recorded9/16/2024

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 17299, Page 1313Recorded11/14/2018

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4727, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1985