Skip to content

2201 Crestwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$11,425
Last Sale Date
Nov 19, 1983

Property Information

Block1370
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1650
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,650
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
36%
Improvement Value:$145,300
64%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,535+7.3%
2024$5,158+6.8%
2023$4,830+3.5%
2022$4,668+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

SaleMulti
$11,425
DeedBook 4168, Page 371