Skip to content

2213 Crestwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 16, 2012

Property Information

Block1370
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1097
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,097
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
43%
Improvement Value:$104,800
57%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,657+7.0%
2024$4,354+6.5%
2023$4,090+3.3%
2022$3,959+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 15387, Page 536

Property Sale

SaleMulti
$103,500
DeedBook 5061, Page 331

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4590, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1972