Skip to content

965 Newark AvenueForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block1562
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1081
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,081
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
40%
Improvement Value:$97,800
60%
Total Assessment$163,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,151+7.0%
2024$3,880+6.5%
2023$3,645+3.3%
2022$3,528+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,081DeedBook 17571, Page 365Recorded8/14/2019

Property Sale

SaleMulti
$215,500
DeedBook 14425, Page 1936

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 10653, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1973